Coronavirus

Fra den 10. september er coronavirus ikke længere kategoriseret som samfundskritisk sygdom

Hvem kan du stemme på?

Her kan du se et overblik over kandidater, kandidatlister og liste-/valgforbund til kommunalvalget den 16. november.

A - Socialdemokratiet

Ulla Vestergaard
    Thisted
Peter Uno Andersen
    Nors
Preben Dahlgaard
    Thisted
Preben Holler
    Klitmøller
Henning Holm
    Hurup
Mette Kjærulff
    Thisted
Poul Henrik Kusk Kristensen      
    Hanstholm
Poul Erik Mark
    Ydby
Jan Fink Mejlgaard
    Thisted
Peter Skriver Nielsen
    Hurup
Claus Nybo
    Hurup
Ida Pedersen
    Hanstholm
Jane Rishøj
    Hannæs

B - Radikale Venstre

1. 
Annika Kanstrup
2. 
Steen Asgeir Petersen

C - Det Konservative Folkeparti

Jens Kr. Yde
    Vestervig
Markus Munk Jensen                
    Thisted
Alex Klein
    Thisted
Brian Højer Nordstrøm
    Hundborg
John Christensen
    Vestervig
Jørgen Andersen
    Vorupør
Karsten Molander
    Snedsted
Lene Kjelgaard Jensen       
    Thisted
Mads Steensgaard
    Ydby
Mona Hundebøll
    Østerild
Per Skovmose
    Hanstholm
Peter Sørensen
    Agger
Torben Overgaard
    Snedsted
Viggo Iversen
    Agger

D - Nye Borgerlige

Brian Nielsen
    Snedsted
Daniel Madsen                         
    Thisted
Gert Tidemann
    Vestervig
Søren Rokkjær                 
    Thisted
Bjarne Andersen           
    Heltborg

F - SF - Socialistisk Folkeparti

Morten Bo Bertelsen
Thorkil Olesen
Erik Holm
Lone Olsen
Anders Eisum
Anette Rasmussen
Catherine Lønholdt

I - Liberal Alliance

Mads Ingeman Vester
Gitte Søe-Larsen
Lene Søgaard

K - Kristendemokraterne

1. 
Ulla Boltz
2.
Henrik Engelbrechtsen
3.
Evan Straarup 

O - Dansk Folkeparti

Ib Poulsen 
Klaus Nielsen 
Flemming W. Nielsen 
Ane Line Johannesen 
Nina Krog  

Q - Sten i Skoen

Kristian Bro                           
     Fårtoft

V - Venstre

Niels Jørgen Pedersen 
Kristian Tilsted  
Susanne Olander 
Preben Dahlgaard 
Ida Rytter 
Kenneth Bjerregaard 
Henrik Gregersen 
Peter Larsen 
Lars Steffensen
Søren Kanne Zohnesen  
Johannes Kristensen 
Henning Jensen
Paul Bendix Nielsen 
Else-Marie Overgaard Holmenes 

Ø - Enhedslisten - de rød-grønne

1.
Jens Otto Madsen      Thisted
2.
Linda Nørgaard
    Thorsted
3.
Berit Raldin
    Tilsted
4.
Melissa Skoust Campara
    Thisted 
5.
Kirsten Strandgaard     Skinnerup 
6.
Peter Philip Michaelsen     Klitmøller 
7.
Asger Sylvest Pedersen      Thisted 
8.
Malte J. Nørgaard      Thorsted
9.
Felicia Sjørvad      Vester Vandet 
10.
Jens Ulrich Eriksen     Skjoldborg 
11.
Troels Kristensen      Sdr. Ydby 

Å - Alternativet

Joachim Plaetner Kjeldsen    
    Sennels
Ane Liebing Grøngaard
    Tingstrup
Gustav Sieg Sørensen
    Thisted

Valgforbund

Der er anmeldt valgforbund mellem:

  • B - Radikale Venstre
  • F - SF - Socialistisk Folkeparti
  • Ø - Enhedslisten
  • Å - Alternativet
Mellem:
  • C - Det Konservative Folkeparti
  • I - Liberal Alliance
  • K - Kristendemokraterne
  • V - Venstre
Mellem:
  • D - Nye Borgerlige
  • O - Dansk Folkeparti


Du kan finde flere informationer om valget i menuen til venstre. Er du gået ind på siden via en mobiltelefon, finder du menuen ved at trykke på de tre streger i øverste venstre hjørne.

Kontaktinfo

Ledelsessekretariatet
Asylgade 30
7700 Thisted
Telefon: 99 17 17 17
lese@thisted.dk

Åbningstider:

Man. - ons.
08.00 - 15.00
Tors.
08.00 - 17.00
Fre. 08.00 - 15.00