Thyboernes ønsker og behov skal høres og være i fokus.
Det har været et mantra i en grundig proces omkring udviklingen af et kæmpestort byggeri ved Thyhallen i Thisted til over 100 millioner kroner.
Thisted Kommune vil nemlig rigtig gerne lytte til og lære, hvad thyboerne ønsker og drømmer om. Man kunne kalde det at gå fra myndighed til serviceorgan.
For hvad er de bedste faciliteter, der kan understøtte det gode liv i Thy?
Og hvordan kan kommunen servicere borgerne, så Thy er det eneste rigtige sted for dem at bo?
For at finde svar på de spørgsmål har en masse foreninger og brugere af Thyhallen været involveret i at udtænke planerne for fremtiden for Thyhallen.
Med helt fra starten
Én af dem, der har været med til at præge planerne, er Kenneth Kristensen, der er formand for gymnastikforeningen i Thisted, TGI.
- Vi har selv været med helt fra starten, og vi har fået lov til at komme med vores ønsker til, hvordan indretningen skulle være, og hvilke redskaber der skulle bruges. Det har været helt vildt godt, siger han.
Han er glad for, at Thisted Kommune har ønsket at involvere foreningerne og andre interessenter i og omkring Thyhallen.